Happening „Stwórzmy dobry klimat"
...czyli jak dzięki tworzywom sztucznym na co dzień chronisz klimat i oszczędzasz surowce naturalne, nawet o tym nie wiedząc!
ZastanawialiÅ›cie siÄ™ kiedyÅ›, jakÄ… rolÄ™ w naszym życiu odgrywajÄ… tworzywa sztuczne? Fundacja Nasza Ziemia zna już korzyÅ›ci wynikajÄ…ce z ich stosowania, dlatego 26 sierpnia wraz z partnerem - FundacjÄ… PlasticsEurope Polska zorganizowaÅ‚a happening pod hasÅ‚em „Stwórzmy dobry klimat, czyli jak dziÄ™ki tworzywom sztucznym na co dzieÅ„ chronisz klimat i oszczÄ™dzasz surowce naturalne, nawet o tym nie wiedzÄ…c!”
Akcja miaÅ‚a miejsce przy plakacie citylight promujÄ…cym racjonalne wykorzystanie tworzyw. Na plakacie poprzez symboliczne piktogramy przedstawione zostaÅ‚y te dziedziny zastosowaÅ„ tworzyw, które przynoszÄ… szczególne korzyÅ›ci dla Å›rodowiska. Mamy nadziejÄ™, że myÅ›l przewodnia kampanii „Tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach – to oszczÄ™dność energii i ochrona klimatu” zwróci uwagÄ™ warszawiaków na korzyÅ›ci ekologiczne i ekonomiczne wypÅ‚ywajÄ…ce z faktu zastÄ…pienia innych materiałów tworzywami.
Do najbardziej oczywistych zalet dla środowiska zaliczyć można to, że ich użycie pozwala zredukować ilość energii niezbędnej do transportu towarów, czy zmniejsza masę samych pojazdów. Tworzywa wykorzystuje się także przy wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, np. w konstrukcji paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych.
Przed happeningiem przeprowadzona została ankieta uliczna dotyczą znajomości tematu tworzyw sztucznych i korzyści z nich płynących. O zdanie zapytaliśmy 66 osób.
Respondenci proszeni byli o wymienienie 3 przedmiotów codziennego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Najczęściej wymieniane były drobne przedmioty, które codziennie towarzyszą człowiekowi takie jak, szczoteczki do zębów, zapalniczki, długopisy. Wymieniano też (głównie kobiety) przedmioty kuchenne: deski do krojenia, miski, szczotki do zamiatania, pojemniki na żywność. Automatycznym skojarzeniem były torebki foliowe, butelki PET, plastikowe sztućce czy kubeczki. Zapytani przez nas przechodnie wymieniali również sprzęty RTV i AGD jako przykłady przedmiotów wykonanych z tworzyw (czajniki, telewizory, telefony komórkowe, komputery).
Zdecydowana większość pytanych o tworzywa sztuczne (72 procent badanych) uważa, że ze stosowania tworzyw sztucznych wynikają korzyści. Tylko 7 procent respondentów było przekonanych o tym, że ich stosowanie ma negatywne skutki. Sceptycznie nastawieni do tworzyw sztucznych byli głównie Ci respondenci, którym tworzywa sztuczne kojarzyły się przede wszystkim z torebkami foliowymi. Jedna piąta badanych nie miała jasno określonego zdania na temat skutków stosowania tych materiałów.
Za przybycie na happening i zrelacjonowanie jego przebiegu dziękujemy dziennikarzom z Polskiego Radia Euro, Antyradia, Radia dla Ciebie, RMF Maxxx, Polskiego Radia Programu I, Radia Kolor, Polski The Times.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.