facebook

Rozwój może (i powinien) być zrównoważony

Kampania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju
happening, 23 czerwca 2010 roku

Poszanowanie Å›rodowiska nie spowalnia rozwoju cywilizacyjnego, a rozwój cywilizacyjny nie musi oznaczać degradacji Å›rodowiska. Jak pokazuje przykÅ‚ad krajów wysoko rozwiniÄ™tych – jest wrÄ™cz odwrotnie. Inwestycje w „proekologiczne”, czyste i nowoczesne technologie doskonale „napÄ™dzajÄ…” gospodarkÄ™ i rozwój spoÅ‚eczny w dÅ‚uższym, a wiÄ™c stabilniejszym okresie. A Polska jest w bardzo dogodnym, wrÄ™cz „dziejowym” momencie, aby wykorzystujÄ…c strategiÄ™ rozwoju zrównoważonego osiÄ…gnąć wysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego, gospodarczego i spoÅ‚ecznego. A przy tym – zachować swój najcenniejszy skarb – czyste Å›rodowisko i unikalne w skali Å›wiata zasoby przyrody. Upowszechnieniu tej idei sÅ‚użyÅ‚ happening zrealizowany przez FundacjÄ™ Nasza Ziemia. Na jednÄ… szalkÄ™ wagi dokÅ‚adane byÅ‚y ciężarki symbolizujÄ…ce negatywne konsekwencje rozwoju cywilizacyjnego, zwÅ‚aszcza w dotychczasowym modelu rozwoju, tzn. pierwszeÅ„stwa dla gospodarki i jak najwiÄ™kszych zysków: nadmierna konsumpcja, emisja gazów cieplarnianych, energożerne technologie, niewydajny transport, marnowanie wody, nadmierne zużycie surowców naturalnych, odpady, zÅ‚e nawyki czÅ‚owieka. Szybko przeważyÅ‚y one spoczywajÄ…cÄ… na drugiej szalce ZiemiÄ™ – która sama sobie nie poradzi. RównowagÄ™ jednak daÅ‚o siÄ™ osiÄ…gnąć – poprzez zmniejszanie naszego wpÅ‚ywu negatywnego i poprzez wdrażanie nowych, bardziej sprzyjajÄ…cych Å›rodowisku i czÅ‚owiekowi technologii i rozwiÄ…zaÅ„: racjonalnej konsumpcji, oszczÄ™dnoÅ›ci wody, energetyki odnawialnej, energoszczÄ™dnych technologii, „zielonego” transportu, gospodarki odpadami i recyklingu, Å›wiadomoÅ›ci i odpowiedzialnoÅ›ci w postÄ™powaniu codziennym każdego z nas.

„Ten happening w prosty sposób pokazuje, że pozytywna zmiana jest możliwa – i że zależy przede wszystkim od Å›wiadomoÅ›ci i dziaÅ‚aÅ„ wÅ‚aÅ›nie nas, tzw. „zwykÅ‚ych ludzi” - czyli konsumentów, którzy swoimi zwyczajami codziennymi i wyborami na zakupach ksztaÅ‚tujÄ… stan Å›rodowiska. Dlatego tak ważne jest, abyÅ›my obok proekologicznych dziaÅ‚aÅ„ paÅ„stw czy wielkich korporacji sami na co dzieÅ„ pomagali Å›rodowisku. A przecież musimy je chronić, bo to niezbÄ™dne dla zachowania naszego zdrowia i życia. NajlepszÄ… do tego drogÄ… jest formuÅ‚a zrównoważonego rozwoju.” - przekonywaÅ‚a Mira StanisÅ‚awska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia. „Rozwój Zrównoważony, czyli taki, w którym rozwój cywilizacyjny dokonuje siÄ™ z poszanowaniem Å›rodowiska i czÅ‚owieka, harmonijnie i z jak najmniejszymi zÅ‚ymi skutkami, a także z wyrównywaniem tych zÅ‚ych skutków. MówiÄ…c potocznie: przezorniej i nie za wszelkÄ… cenÄ™, ale za to lepiej. A jak postÄ™pować na co dzieÅ„, aby chronić Å›rodowisko? Przede wszystkim racjonalnie – można zacząć np. od uszczelnienia kranów i wyjmowania z gniazdka niepracujÄ…cej Å‚adowarki do telefonów. Wiele podobnych praktycznych „podpowiedzi” zamieÅ›ciliÅ›my na stronie Fundacji Nasza Ziemia www.naszaziemia.pl” - dodaje SÅ‚awek Brzózek, wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia i koordynator Kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Happening jest częściÄ… Kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2009/2010 „Pomagajmy Ziemi - codziennie”, której głównymi partnerami sÄ… Narodowy Fundusz Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej oraz firma Vattenfall Poland. Patronat nad kampaniÄ… objÄ…Å‚ m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.