Transport przyjaźniejszy ludziom i środowisku
„Wybierz komunikacjÄ™ publicznÄ…, to korzystniejsze!” - taki transparent, skierowany do warszawskich kierowców, pojawiÅ‚ siÄ™ w czwartek przy Alejach Jerozolimskich na wysokoÅ›ci Ronda de Gaulle'a w ramach happeningu Fundacji Nasza Ziemia pt. „Transport przyjaźniejszy ludziom i Å›rodowisku”.
Celem przedsięwzięcia było pokazanie kierowcom i mieszkańcom stolicy, jak można w sposób alternatywny do podróżowania samochodem poruszać się po mieście. W happeningu udział wzięli Pan Leszek Drogosz - wicedyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 301 w Warszawie, członkowie Klubu Naszej Ziemi. Gospodarzem i prowadzącym happening był Sławek Brzózek - wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia.
RozpoczynajÄ…c happening, SÅ‚awek Brzózek, Wiceprezes ZarzÄ…du Fundacji Nasza Ziemia, przekonywaÅ‚: „Åšrodowisko możemy i musimy chronić codziennie, bo to niezbÄ™dne dla zachowania naszego zdrowia i życia - zwÅ‚aszcza w mieÅ›cie. NajlepszÄ… do tego drogÄ… jest formuÅ‚a zrównoważonego rozwoju, a przykÅ‚adowym Å‚atwym sposobem jej realizacji – wÅ‚aÅ›nie racjonalny transport czyli transport wydajny ekonomicznie, wygodny dla użytkowników i oszczÄ™dny, a tym samym sprzyjajÄ…cy Å›rodowisku.”
Następnie odbyła się prezentacja środków transportu alternatywnych do transportu osobowego. Mały aktorski popis dały dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 301 z warszawskiego Bemowa, które zaprezentowały przestrzenną symulację mającą na celu porównanie autobusów i samochodów osobowych. Przy pomocy kółek hula-hop, które imitowały samochody osobowe, uczniowie pokazali, jak wiele miejsca w porównaniu do autobusu zajmują pojedyncze pojazdy, które przewożą znacznie mniej osób - 1 autobus, do którego w sposób komfortowy zmieści się 100 osób, zajmuje tyle miejsca co 4 samochody, w których w godzinach szczytu podróżuje średnio 4-5 osób, a zmieści się w nich maksymalnie osób 20 (czyli w czterech samochodach osobowych 1/5 tego, co w 1 autobusie).
Symulacja nie zaprezentowaÅ‚a wszystkich zalet transportu masowego. Należy bowiem dodać, że podróżowanie komunikacjÄ… miejskÄ… jest taÅ„sze. PosiadajÄ…c bilet miesiÄ™czny, możemy pokonać nieograniczonÄ… liczbÄ™ kilometrów, przy czym nie musimy pÅ‚acić za parkowanie w centrum miasta. Te same pieniÄ…dze wystarczÄ… na zakup 20 litrów paliwa, z którego wiÄ™kszość spalona zostanie w korkach. Co wiÄ™cej, samochód osobowy, pokonujÄ…c jeden kilometr, emituje do atmosfery Å›rednio na jednego pasażera 140 gramów szkodliwego dwutlenku wÄ™gla, a także inne zanieczyszczenia. Autobus przewożący 80 osób – zaledwie 11 gramów na statystycznego pasażera. To nie tylko indywidualne korzyÅ›ci finansowe, ale również pozytywny wpÅ‚yw na klimat miasta – czyli w konsekwencji, na nasze warunki do życia.
Podczas happeningu zostały również zaprezentowane możliwości poruszania się po mieście za pomocą coraz bardziej popularnego wśród warszawiaków roweru czy chociażby hulajnogi.
Pan Leszek Drogosz, wicedyrektor Biura Infrastruktury UrzÄ™du Miasta, który sam dojeżdża do pracy komunikacjÄ… miejskÄ…, zauważyÅ‚: "Warszawa podpisaÅ‚a Porozumienie Burmistrzów, w którym zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ do redukcji emisji CO2 o 20proc. do 2020 r. Transport w Warszawie jest odpowiedzialny za prawie 15proc. emisji CO2, z tego ponad 4/5 to emisja z transportu indywidualnego. RezygnujÄ…c z samochodu na rzecz transportu publicznego i roweru pomagamy chronić klimat i dbamy o jakość powietrza w Warszawie. W ciÄ…gu ostatnich 3 lat Warszawa przeprowadziÅ‚a duże inwestycje zmierzajÄ…ce do poprawy komfortu podróżowania komunikacja publicznÄ…. Wspólny bilet, bilet seniora, wyznaczenie buspasów, system Parkuj i Jedź to tylko część dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu zachÄ™cenie mieszkaÅ„ców stolicy do wybierania komunikacji publicznej. Wspólnie z GazetÄ… WyborczÄ… promujemy akcjÄ™ „Kręć Warszawo – maj miesiÄ…cem rowerowym stolicy”, która ma zachÄ™cić Warszawiaków do korzystania z jednoÅ›ladów. WprowadziliÅ›my również możliwoÅ›ci znakowania rowerów. DziÄ™ki tej inicjatywie, w razie ich odzyskania po kradzieży, policja bÄ™dzie mogÅ‚a odnaleźć wÅ‚aÅ›ciciela i zwrócić mu sprzÄ™t. Warszawscy rowerzyÅ›ci bÄ™dÄ… mogli spać spokojniej.”
Zapraszamy do galerii by obejrzeć zdjęcia z happeningu: Transport przyjaźniejszy ludziom i środowisku - Zdjęcia.